A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, молоді та спорту, культури, туризму та зовнішніх зв'язків Полянської сільської ради
Мукачівського району Закарпатської області

Нові правила пожежної безпеки під час використання генераторів

Дата: 03.09.2024 13:27
Кількість переглядів: 1304

Нові правила пожежної безпеки під час використання генераторів

МВС наказом від 11.07.2024 № 474 затвердило зміни до Правил пожежної безпеки в Україні. Їх доповнили новою главою «Електрогенеруюче обладнання», у якій визначено правила поводження з генераторами. Нові норми діють із 14 серпня 2024 року. Розглянемо їх.

Потужність і відповідність вимогам

Експлуатувати дизельні, бензинові, газові генератори номінальною (далі — генератори) потужністю до 20 кВт та об’ємом паливного бака / балона до 100 л потрібно відповідно до вимог Правил улаштування електроустановок, затвердженим наказом Мін­енерговугілля від 21.07.2017 № 476 (далі — ПУЕ) та інструкції виробника з експлуатації відповідного генератора.

Генератори номінальною потужністю більше ніж 20 кВт потрібно експлуатувати відповідно до вимог будівельних норм та інструкції виробника з експлуатації відповідного генератора.

Загальна потужність підключених електроприладів, які генератор буде живити, не повинна перевищувати номінальне навантаження, визначене виробником генератора.

Розміщення

Генератор необхідно встановлювати на відкритому повітрі, на території, розчищеній від сміття і будь-яких горючих матеріалів, із рівним майданчиком, що зроблений з негорючих матеріалів. Рельєф території повинен бути таким, щоб генератор не підтоплювало та він не міг зсуватися (котитися).

Генератор потрібно встановлювати на протипожежній відстані до суміжних об’єктів (табл.).

Якщо генератор з більшим об’ємом паливного бака / балона, ніж зазначено в таблиці для певної номінальної потужності, за мінімальну протипожежну відстань необхідно приймати таку відстань, як для генератора з більшим об’ємом паливного бака / балона відповідно більшої потужності.

Протипожежні відстані від встановленого генератора до суміжних об’єктів

Номінальна потужність генератора, кВт (об’єм паливного бака / балона)

Мінімальна протипожежна відстань, м

до суцільних стін будівель, виконаних із негорючих матеріалів

до інших стін будівель

до 1,0 кВт включно (до 5 л)

1

4

від 1,01 до 3,0 кВт включно (до 15 л)

1

6

від 3,01 до 6,0 кВт включно (до 20 л)

4

8

від 6,01 до 10 кВт включно (до 50 л)

6

10

від 10,01 до 20 кВт включно (до 100 л)

10

12

     

Протипожежну відстань необхідно збільшувати на 20 % до: одно- та двоповерхових будинків V ступеня вогнестійкості; будинків, що мають горищний дах, верхній шар покрівлі якого виконаний із горючих матеріалів.

Заборонено використовувати генератори всередині житлових, виробничих, громадських будівель та споруд (зокрема на дахах чи покрівлях, балконах, у прибудовах), складських приміщень і на шляхах до евакуаційних виходів.

Розміщення генератора між будівлями та спорудами не повинно знижувати доступність до пожежних гідрантів, пожежних кранів водопровідної мережі зовнішнього пожежогасіння, зовнішніх пожежних драбин, пожежних щитів, евакуаційних виходів будівель, а також не повинно створювати перешкоду на дорогах і проїздах для пожежних автомобілів.

Біля генератора необхідно розмістити первинні засоби пожежогасіння, а також інші засоби для збирання просоченого піску (якщо пролиється паливо на місці заправки).

Захисні конструкції

В інструкції до генератора може бути передбачено розміщення його всередині конструкцій, призначених для його захисту від кліматичних впливів навколишнього середовища.

Захисні конструкції повинні:

  • бути зроблені з негорючих матеріалів;
  • забезпечувати необхідну вентиляцію та умови охолодження генератора.

Підключення

Підключати генератор до електричної мережі об’єкта громадського та адміністративного призначення повинні фахівці, які мають право виконувати роботи, пов’язані з експлуатацією електроустановок. Вони мають дотримувати вимог ПУЕ і передбачити можливість безпечного дистанційного відключення електроживлення в разі виникнення аварійної ситуації чи пожежі.

У місці підключення генератора до силового щита будівлі необхідно розмістити інструкцію про порядок його під’єднання та вимкнення.

Підключати генератор до електромережі споживача необхідно вручну тільки за наявності блокувань між комутаційними апаратами, що унеможливлюють одночасну подачу напруги в мережу споживача і в мережу електропередавальної організації.

Перед початком роботи генератора необхідно впевнитися в герметичності з’єднання паливопроводів.

Паливо

Заправляти генератор (під’єднувати газовий балон) необхідно відповідно до вимог інструкції виробника. Під час заправки необхідно стежити, щоб паливо не проливалося, зокрема, на корпус генератора.

Рідке паливо для генератора необхідно зберігати в ємностях, які призначені для зберігання відповідного типу пального, загальним об’ємом не більше ніж 40 л палива та 10 кг мастила в окремій господарській будівлі (споруді). Відстань від місця зберігання палива й мастила до будинків повинна становити не менше ніж 7 м.

Не допустимо зберігати паливо для генератора всередині будівель. Якщо дотримати вимог до зберігання палива неможливо, вик­лючно на період дії воєнного стану або надзвичайної ситуації допустимо розміщувати паливо у приміщеннях підприємства, які:

  • розташовані на першому поверсі поблизу зовнішніх стін із виходом безпосередньо назовні та не можуть бути суміжними з приміщеннями з наявними постійними робочими місцями в кількості більше 5 та/або мають сполучення з евакуаційними шляхами;
  • відокремлені від інших приміщень протипожежними перегородками та протипожежними перекриттями відповідно до вимог ДБН В.1.1-7:2016 «Пожежна безпека об’єктів будівництва. Загальні вимоги»;
  • оздоблені негорючими матеріалами;
  • обладнані системами протипожежного захисту з виведенням сигналу пожежної сигналізації на пульт пожежного спостерігання відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;
  • додатково забезпечені первинними засобами пожежогасіння, а саме не менше ніж двома порошковими вогнегасниками з масою заряду 5 кг;
  • обладнані природною, припливно-витяжною вентиляцією, що відповідає вимогам будівельних норм;
  • мають температурний режим не більше ніж 20° C.

Заборони

Заборонено генератор:

  • експлуатувати, якщо виявили пошкодження ізоляції дротів живлення, їх заломлення, перекручування або інші конструктивні пошкодження генератора, зокрема в разі виявлення підтікань палива;
  • перевертати (нахиляти) для переливання залишків палива в ємності;
  • підключати до електричної розетки;
  • розташовувати поруч із джерелами відкритого вогню, іскроутворюючими приладами й вибухонебезпечними предметами.

Не можна підігрівати генератор, газобалонні пристрої, систему живлення, усувати намерзлий лід за допомогою відкритого вогню й пальників.

Заборонено курити під час заправки генератора.

  1. Потужність і відповідність вимогам
  2. Розміщення
  3. Захисні конструкції
  4. Підключення
  5. Паливо
  6. Заборони

Примітка. Складено відповідно до наказу МВС «Про затвердження Змін до Правил пожежної безпеки в Україні» від 11.07.2024 № 474.

МАЄТЕ ЗНАТИ

Як діяти, якщо генератор загорівся

1. Повідомте ДСНС за телефоном 101. Вкажіть місце розташування об’єкта, місце загоряння, обстановку на пожежі, наявність людей, а також своє прізвище.

2. Знеструмте генератор та від’єднайте споживачів електроенергії.

3. Спробуйте локалізувати / загасити пожежу вогнегасником класу В — горіння рідких речовин або твердих речовин, які розтоплюються. В інших ситуаціях накрийте генератор кошмою або щільною ковдрою.

4. Викличте за потреби інші аварійно-рятувальні служби.

5. Організуйте зустріч підрозділів ДСНС, допоможіть вибрати найкоротший шлях для під’їзду до осередку пожежі.

За матеріалами журналу "Практика управління закладом освіти"

Фото без опису


« повернутися

Вхід для адміністратора