Вибухонебезпечні предмети – що потрібно знати

Дата: 02.05.2022 09:41

На території України після війни і теперішнього воєнного конфлікту залишається велика кількість «неспрацьованих боєприпасів», замінованих територій та вибухівок. Тому знайти сьогодні «небезпечну іграшку» можна у лісі, старому окопі, на свіжозораному полі, власному городі, а також на вулицях міст. Від таких «знахідок» гинуть дорослі та діти.

Види та ознаки вибухонебезпечних предметів,
категорії небезпечності та правила поведінки при їх знайденні

До вибухонебезпечних предметів відносяться:
– вибухові речовини – хімічні з'єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удару, тертя, вибуху іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення з виділенням великої кількості енергії й утворенням газів;
– боєприпаси – вироби військової техніки одноразового використання, призначені, для ураження живої сили, техніки та інженерних споруд супротивника;
До боєприпасів відносяться:
• ракети і їх бойові частки;
• авіаційні бомби, торпеди;
• артилерійські боєприпаси (снаряди, міни);
• інженерні боєприпаси (протитанкові й протипіхотні міни);
• ручні гранати;
• стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, карабінів, автоматів, кулеметів тощо).
– піротехнічні засоби: патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні), вибухові пакети, петарди;
– ракети (освітлювальні, сигнальні): гранати, димові шашки;
– саморобні вибухові пристрої – це пристрої, в яких застосований хоча б один елемент конструкції саморобного виготовлення: саморобні міни-пастки, міни-сюрпризи, що імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки або речі, паспорт, що привертають увагу.
Як правило, знаходячи серійні міни, снаряди, гранати, дорослі люди негайно викликають фахівців, які убезпечують територію й знешкоджують небезпечні знахідки в установленому порядку. Інша справа – діти: природна цікавість спонукає їх на страшні експерименти. Діти підкладають боєприпаси у багаття, випробовують їх на міцність ударами, намагаються розібрати, приносять додому, у двір, школу.
Увага! Практично всі вибухові речовини отруйні, чутливі до механічних дій і нагрівання. Поводження з ними вимагає граничної уваги і обережності!
Важливо! Якщо знайдений предмет не повинен, як вам здається, знаходитися «в цьому місці і в цей час», не залишайте цей факт без уваги.
Якщо ви знайшли забуту річ у громадському транспорті, опитайте людей, що знаходяться поряд. Намагайтеся встановити, чия вона або хто міг її залишити. Якщо господар невстановлений, негайно повідомте про знахідку водія (кондуктора).
У разі знаходження підозрілого предмета в під'їзді свого будинку, опитайте сусідів, можливо, він належить їм. Якщо встановити власника неможливо – негайно повідомте про знахідку відділенню поліції.
Дії населення при знайденні вибухонебезпечних пристроїв:
• негайно повідомте чергові служби органів внутрішніх справ, цивільного захисту;
• не підходьте до предмета, не торкайтеся і не пересувайте його, не допускайте до знахідки інших людей;
• розряджати, кидати, вдаряти по ньому;
• розпалювати поряд багаття або кидати до нього предмет;
• приносити предмет додому, у двір,
• припиніть всі види робіт у районі виявлення вибухонебезпечного предмета;
• не користуйтеся засобами радіозв'язку, мобільними телефонами близько біля вибухонебезпечних предметів (вони можуть спровокувати вибух);
• дочекайтеся прибуття фахівців, вкажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.
У випадку, коли в будинку знайдено вибуховий пристрій і вас евакуюють:
– одягніть одяг із довгими рукавами, щільні брюки і взуття на товстій підошві. Це може захистити від осколків скла;
– візьміть документи (паспорт, свідоцтво про народження дітей тощо), гроші;
– під час евакуації рухайтеся маршрутом, указаним органами, що проводять евакуацію. Не намагайтеся «зрізати» шлях, тому що деякі райони або зони можуть бути закриті для пересування;
– тримайтеся подалі від ліній енергопостачання, що впали.
Якщо ваш будинок (квартира) опинилися поблизу епіцентру вибуху:
– обережно обійдіть всі приміщення, щоб перевірити, чи немає витоків води, газу, місць загоряння тощо. У темряві, в жодному випадку не запалюйте сірника або свічки – користуйтеся ліхтариком;
– негайно вимкніть всі електроприлади, перекрийте газ, воду;
– з безпечного місця зателефонуйте рідним та близьким і стисло повідомите про своє місцезнаходження, самопочуття;
– перевірте, як йдуть справи у сусідів – їм може знадобитися допомога.
Якщо ви опинилися поблизу вибуху, стримайте свою цікавість і не намагайтеся наблизитись до епіцентру, щоб подивитись або допомогти рятувальникам. Найкраще, що ви можете зробити – залишити небезпечне місце. До того ж, варто знати, що зловмисники часто встановлюють бомби парами, щоб через деякий час після вибуху першої з них, пролунав другий вибух. Зловмисники розраховують на те, що після першого вибуху на його місці зберуться люди, зокрема й представники силових структур, і повторний вибух збільшить кількість жертв.
Пам'ятайте: однією з основних причин нещасних випадків із вибуховими пристроями є грубе порушення елементарних правил безпеки.

Матеріал підготувала:
методист обласного методичного кабінету (БЖД населення) НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області Інна Ільницька

За матеріалами сайту ЗІППО